Copyright 2019 - © vlive4chess.sk | Created by: Michal Babiak | Editor: Milan Maroš

Ľubomír Ftáčnik sa narodil 30.10.1957 v Bratislave. Šach sa naučil hrať už vo veku 7 rokov, ale až ako 13 ročný sa dostal do šachového klubu. Jeho šachová výkonnosť však stúpala veľmi rýchlym tempom a už v juniorskom veku stihol dosiahnuť viaceré fantastické úspechy. V roku 1977 sa stal majstrom Európy juniorov a na majstrovstvách sveta juniorov získal striebornú medailu. V roku 1980 získal titul veľmajstra, čo sa mu podarilo ako druhému slovenskému hráčovi v histórii. Vyhral celý rad významných medzinárodných turnajov, ako napríklad Dortmund 1981, Baden-Baden 1987, Sydney 1991, Hamburg 1998, Los Angeles 1999 a ďalšie. Je päťnásobným majstrom Československa (1981, 1982, 1983, 1985 a 1989). Svoj najvyšší šachový rating dosiahol v roku 2001, mal hodnotu 2618 elo bodov.
V roku 1982 bol členom československého družstva, ktoré získalo na šachovej olympiáde historický úspech – strieborné medaily, k čomu významne prispel svojím výborným individuálnym výsledkom. Celkove hral za Československo sedemkrát na šachových olympiádach (1980-1992) a za Slovensko až jedenásťkrát (1994-2016).
V roku 2015 reprezentoval Slovensko na tímových majstrovstvách sveta seniorov v Drážďanoch, kde aj vďaka jeho vynikajúcemu výkonu na prvej šachovnici získalo Slovensko zlaté medaily a historický úspech v podobe titulu majstra sveta seniorov družstiev.

V dňoch 7.-15.7.2018 sa v Banskej Štiavnici uskutoční už 14. ročník Štiavnického šachového festivalu. Majstrovstvá Slovenska sa v tomto meste už konali v rokoch 2006-07, 2010-13 a 2015-17. Tohtoročný šampionát bude teda pre Štiavnicu jubilejný desiaty, čo je najviac zo všetkých slovenských miest v celej histórii majstrovstiev. Formát podujatia ostane zachovaný. O novom majstrovi SR sa rozhodne v uzavretom veľmajstrovskom turnaji. Právo účasti majú všetci medailisti z minulého roku (GM Repka, IM Mazúr, GM Maník), víťaz kvalifikácie (FM Zvarik), 5 hráčov na základe ratingu k 1.3.2018 a posledné miesto bude obsadené na tzv. divokú kartu, ktorú udelí SŠZ. Titul bude obhajovať Christopher Repka, ktorý sa stal najmladším slovenským veľmajstrom.
Pre ostatných účastníkov bude prístupný medzinárodný OPEN, ktorý bude zároveň kvalifikačným turnajom pre MSR v budúcom roku. Najúspešnejší slovenský šachista v otvorenom turnaji si teda bude môcť vybojovať miestenku v uzavretom veľmajstrovskom turnaji. V rámci otvoreného turnaja budú bojovať o titul majsterky SR aj ženy. Rýchlu ruku si budú môcť účastníci vyskúšať v bleskovom turnaji a nebude chýbať ani tradičný zlatý klinec programu – Štiavnický živý šach. Ubytovanie, stravovanie aj hracia miestnosť budú pod jednou strechou za veľmi priaznivé ceny. Na účastníkov čaká aj ďalší bohatý sprievodný program, ako napríklad simultánka, futbalový turnaj a tak ďalej.

 

Súperom Sergeja Movsesjana v partii naslepo so živými figúrami na námestí v Banskej Štiavnici, bude dňa 15.7.2017 veľmajster Milan Pacher.

Milan Pacher sa narodil 3.10.1990. Šach ho naučil hrať otec vo veku 5 rokov. Svoj prvý turnaj vyhral ako 7 ročný. Keď mal 14 rokov, stal sa majstrom Bratislavy. Titul medzinárodného majstra získal v roku 2010 a titul veľmajstra v roku 2016. V mládežníckych kategóriách získal viacero titulov národného šampióna, reprezentoval Slovensko na štyroch Majstrovstvách sveta a troch Majstrovstvách Európy. Dvakrát sa zúčastnil tiež najväčšej šachovej udalosti vôbec  - šachovej olympiády. Je úradujúcim majstrom Slovenska. Vo veku 26 rokov je momentálne najmladším slovenským veľmajstrom. Jeho najvyšší šachový rating mal hodnotu 2508 elo bodov (marec 2016). Milan Pacher je špecialista v hre naslepo. Je držiteľom slovenského rekordu, keď so zaviazanými očami odohral naraz 10 partií.

Počas šachového víkendu v Banskej Štiavnici (9. júla 2016) môžete na námestí vidieť tiež zaujímavé vystúpenia umelcov. Čakajú vás šermiari zo skupín historického šermu Zubři (CZ), Bojník a Morová rana, historická hudba Hollóének Hungarica Music Band (HU), Miro Kasprzyk, Erik Forgáč, sokoliari sv. Bavona, ohňová šou Anta Agni, ale aj Marek Majeský, Milan Bahul, Dominika Kavaschová a Júlia Horváthová. Veľmajstri Sergej Movsesjan a Jan-Krzysztof Duda odohrajú proti záujemcom simultánne šachové partie.

Podujatie sa realizuje s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu v rámci projektu V LIVE 4 CHESS, mesta Banská Štiavnica, Slovenského šachového zväzu, Banskobystrického samosprávneho kraja, a ďalších partnerov.

9. júla 2016 (21:00) bude v Banskej Štiavnici zaujímavé predstavenie. Šachová partia so živými figúrami je tradičné podujatie v tomto meste. Odohrajú ju šachoví veľmajstri Sergej Movsesjan a Jan-Krzysztof Duda. Budú hrať partiu naslepo – so zaviazanými očami. Každý ťah bude reprezentovaný živou figúrou. Vyhadzovanie figúr sa bude realizovať formou šermiarskych súbojov.

Sergej Movsesjan sa narodil ako Armén v Gruzínsku, ale od roku 2002 má slovenské občianstvo. Na Majstrovstvách Európy (Plovdiv 2008) získal bronz. Na Majstrovstvách sveta družstiev v Číne (2011) vybojoval zlatú medailu a v tom istom roku vyhral aj Európsky klubový pohár (s družstvom St. Petersburg). V roku 2012 vyhral zlato na šachovej olympiáde v Istanbule.

Jan-Krzysztof Duda sa narodil 26.4.1998 v Krakove (Poľsko) a naučil sa hrať šach ako päť ročný. Titul veľmajstra získal v roku 2013, keď mal 15 rokov a 21 dní, čím sa stal druhým najmladším veľmajstrom na svete (po Wei Yi). V decembri 2014 vyhral Majstrovstvá Európy v rapid šachu a získal striebro na Majstrovstvách Európy v bleskovom šachu. Obidva šampionáty sa konali v Poľsku (Wroclaw).

Podujatie sa realizuje s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu v rámci projektu V LIVE 4 CHESS, Slovenského šachového zväzu, Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Banská Štiavnica a ďalších partnerov.