Copyright 2024 - © vlive4chess.sk | Created by: Michal Babiak | Editor: Milan Maroš

9. júla 2016 (21:00) bude v Banskej Štiavnici zaujímavé predstavenie. Šachová partia so živými figúrami je tradičné podujatie v tomto meste. Odohrajú ju šachoví veľmajstri Sergej Movsesjan a Jan-Krzysztof Duda. Budú hrať partiu naslepo – so zaviazanými očami. Každý ťah bude reprezentovaný živou figúrou. Vyhadzovanie figúr sa bude realizovať formou šermiarskych súbojov.

Sergej Movsesjan sa narodil ako Armén v Gruzínsku, ale od roku 2002 má slovenské občianstvo. Na Majstrovstvách Európy (Plovdiv 2008) získal bronz. Na Majstrovstvách sveta družstiev v Číne (2011) vybojoval zlatú medailu a v tom istom roku vyhral aj Európsky klubový pohár (s družstvom St. Petersburg). V roku 2012 vyhral zlato na šachovej olympiáde v Istanbule.

Jan-Krzysztof Duda sa narodil 26.4.1998 v Krakove (Poľsko) a naučil sa hrať šach ako päť ročný. Titul veľmajstra získal v roku 2013, keď mal 15 rokov a 21 dní, čím sa stal druhým najmladším veľmajstrom na svete (po Wei Yi). V decembri 2014 vyhral Majstrovstvá Európy v rapid šachu a získal striebro na Majstrovstvách Európy v bleskovom šachu. Obidva šampionáty sa konali v Poľsku (Wroclaw).

Podujatie sa realizuje s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu v rámci projektu V LIVE 4 CHESS, Slovenského šachového zväzu, Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Banská Štiavnica a ďalších partnerov.